Ako ušetriť na hardvéry v priemyselnej automatizácií

Naša firmička vždy berie ohľad na finančné možnosti zakázníkov a vzhľadom na to, že automatizácia výroby je pomerne drahá jednorázová investícia, snažíme sa vždy navrhnúť kvalitné riešenie s čo najmenšou cenou hardvéru (PLC, snímače, panely, meniče, pohony, elektropneumatické ventily atď.) ak zakázník vopred nezadefinuje svoje nároky na hardvér.

Co sa požíva u nás?

Na našom malom Slovensku sú rozšírené Siemens riadiace systémy a panely, lebo sú fakt dobré ich produkty - spomenme si len na legendárnu S7-300, ale vzhľadom na ich cenu len vačšie firmy môžu dovoliť ich použitie. Nové rady riadicih systémov Siemens S7-1500 možno, že sú lacnejšie ale stále sa od tých riadiacich systémov tie vačšie firmy dištancujú (napr. VW) lebo údržba týchto systémov je zložitejšia a časovo náročnejšia, čo taká firma ako VW si nemôže dovoliť. To znamená,že doteraz sú tam nasadené S7-300. Určite veľa firiem na Slovensku rozmýšľa obdobne. Nevýhodou ale je, že tie staršie panely,ktoré sú intregrovateľné so systémmi buď sa už nevyrábajú alebo sú viacnásobne predražené.

Druhé miesto medzi PLC - čkami na Slovensku obsadzujú systémy od ABB, ktoré sa používajú v petrochemickej oblasti, pričom atakujú cenovú hranicu Siemensu.

Tretie miesto obsadzujú všetky ostatné systémy od rôznch výrobcov. Zostáva nám teda položiť otázku: aké riadiace sytémy odporúčame my?

Pri výbere sme brali do úvahy viaceré faktory: použitelnosť, rozšírenosť na domácom trhu, spolahlivosť, údržba a samozrejme priateľská cena. Vyskúšali sme veľa riadicích systémov ako napr. BnR, Omron, Beckhoff ale napokon výber padol na systémy od firmy VIPA. Riadiace systémy od firmy VIPA sú vlastne kópiou S7-300. Ako je to možné?

Vývojári od Siemensu dali hromadnú výpoveď a spravili novú firmu na základoch tristovky pričom Siemens v tej dobe nemal patent na tento typ riadiacich sytémov, teda nemohol ich ani napadnúť na súdoch. Pričom dodnes na tieto systémy nemá patent. Pri riadicich systemoch S7 - 1500 Siemens sa už poučil a ihneď dal patentovať

Medzi najdôležitejšie výhody VIPA systémov z pohľadu programátora patria :

 • Využitie štandardných softvérov na programovanie: Simatic Manager alebo Tia Portal,
 • v hardverových nastaveniach sa pridáva Siemens PLC,
 • rovnaká štruktúra programu ako pri Siemens,
 • vyšší výkon,
 • nie je nutné použiť MMC kartu,
 • veľký výber riadiacih systémov (centralizované, decentralizované)

Medzi najdôležitejšie výhody z pohľadu zákazníka patria :

 • jednoznačne CENA,
 • pozáruková údržba,
 • spolahlivosť na úrovni Siemensu,
 • lacnejšie DI/DO, AO/AI karty,
 • štandarné priemyselné komunikačné siete, teda je pripojitelné na hocijakú vizualizáciu, ktorá beží buď na operačnom panely alebo na PC.

Porovnanie Siemens CPU 315PN/DP a VIPA CPU 315SN

S7-315

VS

VIPA S315SN

Vlastnosti Siemens CPU 315PN/DP VIPA CPU 315SN
Pracovný pamäť 128KB 512KB
Rozšíritelný pamäť 0KB na 1MB
MMC pamäť 64KB, 128KB, 512KB 64KB - 2MB
Profibus/MPI 1x ProfiBus do 12Mbit/sek. alebo MPI do 1,5 Mbit/sek. 2x ProfiBus do 12Mbit/sek. alebo 1x MPI do 1,5 Mbit/sek. + 1x ProfiBus do 12Mbit/sek.
Ethernet Ethernet/ProfiNet 2x 100Mbit/sek. Ethernet/ProfiNet 2x 100Mbit/sek.
Počet blokov 2048 FC, 2048 FB, 1023 DB 2048 FC, 2048 FB,4098 DB
Čas na vykonanie jednej operácie 1 bit = 0,1 mikroSek.,float = 3 mikrosek. 1 bit = 0,1 mikroSek.,float = 0,58 mikrosek.

Takže dostali sme jasnú odpoveď prečo a ako Vám môžeme ušetriť peniaze na CPU. Nabudúce si preberieme alternatívy aj pre operátorské panely.


Povedzte aj Vy niečo k téme alebo...

.. pridajte komentár cez Facebook